Original news    English    Italian    Albanian   

Rezultatet e zgjedhjeve ne Shqiperi 2011 PS shtrin fitoren
Autor Roni - lun 09 mag 2011 13:23

Tirane, thellohet diferenca mes Rames dhe Bashes
Deri ne oren 14:00, nga numerimi i mbi 32 kutive te votimit rezulton ne avantazh Edi Rama me 11 996 vota kundrejt 10 281 vota te Lulzim Bashes.


Gjika kryeson ne Vlore me 1086 vota
Gazetarja Anila Pecci raporton se deri ne oren 15:11 jane numeruar 17 kuti nga 86 per bashkine e Vlores ku kandidati socialist Shpetim Gjika kryeson me 1086 vota. Ne oret e para te dites pati nje perplasje mes nje perfaqesuesi te PDIU-se dhe nje te PD-se.
Nderkohe, ne komunen Qender mesohet se ehste bllokuar procesi i numerimit pasi pretendohet se ne kutine per keshilltaret ka me teper fleta. Debate behet per kutine e fundit per te cilen pritet vendimi nga KZAZ-i, nderkohe qe kjo kuti mund te dergohet ne KQZ. Deri me tani kryeson kandidati Fredo Berberi me 217 vot.
Ėshte nderprere numerimi ne Orikum dhe pritet te rifilloje pasdite.


Bashkia Himare
Kandidati i PS-se, Jorgo Goro per kete bashki ka fituar me 30 vota me shume se Vasil Bollano kandidat i PBDNJ-se.
Bashkia Sarande
Kryeson kandidati i AA, Stefan Ēipa, me rreth 1500 vota plus. Ne nje kohe qe mbeten edhe disa kuti votimi per tu numeruar, diferenca ne vota eshte e tille qe nuk le hapesire per permbysje te rezultatit.

Votat e para, kryeson Dako ne Durres
Ne dy kutite e para te numeruara per Bashkine Durres rezulton ne avantazh te lehte kandidati i Partise Socialiste, Vangjush Dako me 424 vota perkundrejt 412 vota per Ferdinand Xhaferri.
Bashkia e Kavajes, kryeson kandidati i PS-se
Kandidati i Partise Socialiste per Bashkine e Kavajes, Elvis Roshi kryeson perkundrejt kandidatit te Partise Demokratike. Ne votat e numeruara deri tani rezulton se Roshi ka 509 vota ndersa kandidati i PD-se ka marre 276 vota.

Bashkia Permet, fiton kandidati i Aleances per te Ardhmen
Ashtu siē pritej, Gilbert Jaēe eshte kandidati fitues per Bashkine e Permetit. Kandidati i Aleances per te Ardhmen shpallet fitues me 2150 vota. Jaēe ishte gjate gjithe kohes se numerimit te votave ne avantazh ndaj kandidatit te Aleances per Qytetarin, Kujtim Hoxha
Poliēan, fiton Adriatik Zotkaj
Ka perfunduar procesi i numerimit ne Poliēan, nga ku ka rezultuar fitues Adriatik Zotkaj i Aleances per te Ardhmen me 1779 vota, kundrejt 1764 votave te kandidatit te mbeshtetur nga Aleanca per Qytetarin.


Tepelene, perfundon numerimi, fitues kandidati i AA
Ne Tepelene ka perfunduar procesi i numerimit te votave. Fitues rezulton kandidati i Aleances per te Ardhmen, Termet Peēi, me 1741 vota, kundrejt 750 votave te kandidatit te Aleances per Qytetarin, Sevo Mici dhe 1188 votave te kandidatit te LZHK-se, Reshat Zika.


Berat, AA ne avantazh
Ne Bashkine e Beratit ka perfunduar numerimi i 16 kutive, nga 74 qe jane gjithsej. Deri ne oren 13:30, ne avantazh rezulton Adil Nasufi i Aleances per te Ardhmen me 3290 vota kundrejt 3210 votave te kandidatit rival.


Korēa, Peleshi ne avantazh
Nga 13 kuti te numeruara rezulton ne avantazh Niko Peleshi me 3 628 vota kundrejt 2758 votave te Andrea Manos.


Peshkopi, AQ ne avantazh
(ora 13:00) Ne Peshkopi kryeson kandidati i Aleances per Qytetarin me 200 vota me shume se kandidati rival.


Burrel, kryeson AA


(ora 13:00) Ne Bashkine e Burrelit kryeson kandidati i Aleances per te Ardhmen me 360 vota me shume se rivali.


Bulqize, AA ne avantazh
(ora 13:00) Ne Bulqize eshte ne avantazh kandidati i Aleances per te Ardhmen me 30 vota me shume se kandidati i Aleances per Qytetarin.


Surpriza e Krumes, pritet fitorja e kandidatit te majte


Nje surprize e vertete ka rezultuar rezultati i deritanishem ne Bashkine e Krumes ne Has. Nga 5 kuti te numeruara deri ne oren 11:30, kandidati i Aleances per te Ardhmen, Liman Morina, me 1007 vota, eshte ne avantazh ndaj kandidatit te Aleances per Qytetarin, Bardhyl Peka, i cili ka 861 vota. Nderkohe ka filluar numerimi i kutise se gjashte, nga 8 kuti qe jane gjithsej.
Duhet theksuar se Kruma ka qene gjithmone nje bastion i djathte. Nese Morina shpallet fitues, atehere ai eshte kandidati i pare i majte ne krye te Bashkise se Krumes qe prej shkeputjes nga diktatura.


Pogradec, kryeson Artan Shkembi
Ne Pogradec, rezulton ne avantazh Artan Shkembi i Aleances per te Ardhmen me 2 177 vota kundrejt Luan Topēiut, i cili mbeshtetet nga Aleanca per Qytetarin dhe ka 1 487 vota. Nderkohe, ka perfunduar numerimi ne komunat Drenove, Pojan e Bulgarec, ku rezulton fituese Aleanca per Qytetarin.

Rubik, fiton kandidati i Aleances per te Ardhmen
Per Bashkine Rubik shpallet fitues Gjok Vuka i PS (AA) me 1490 vota kundrejt 1187 vota te Mark Rucit te (AA). Ky i fundit kandidonte per te treten here ne kete bashki ne emer te PD.

Numerimi i votave per qarkun Fier
Bashkia Fier
Kryeson kandidati i AA, Baftiar Zeqo, pasi ka marre 3 048 vota ndersa kandidati i AQ, Ilir Bele ka 1 982 vota.
Bashkia Patoz
Nuk ka nisur numerimi

Numerimi i votave per qarkun e Lezhes
Bashkia Lezhe
2909 vota Viktor Tusha AQ
2872 vota Gjok Jaku AA

Bashkia Rreshen
Ėshte shpallur fitues kandidati i koalicionit AA, Ndue Kolaj me 870 vota me shume se Gjon Deda i AQ.
Bashkia Kurbin
Ka vetem 30 min qe ka nisur numerimi


Numerimi i votave per qarkun Kukes
Bashkia Bajram Curri
Ka perfunduar numerimi votave per kete bashki ku eshte shpallur fitues kandidati i koalicionit "Aleanca per Qytetarin". Avni Deka 795 AA ndersa Agron Demushi 1400 AQ


Numerimi i votave per qarkun Shkoder
Bashkine e Pukes
Shpallet fitues me nje diference prej 80 votash kandidati i Aleances per Qytetarin, Beqir Arifaj.

Numerimi i votave per qarkun e Dibres
Bashkia Bulqize
PS 130 vota me shume se PD. Deri tani jane hapur 6 kuti, mbeten te numerohen dhe 4 te tjera.
Bashkia Burrel
Koalicioni "Aleanca per te Ardhmen" kryeson me 500 kundrejt koalicionit "Aleanca per Qytetarin".Numerimi i votave per qarkun Gjirokaster
Bashkia Gjirokaster
Ne bashkine Gjirokaster, pas numerimit te 9 kutive te para, kryeson kandidati i koalicionit Aleanca per te Ardhmen, Flamur Bime, me 460 vota diference nga kandidati i Aleances per Qytetarin", Genci Sinojmeri. Procesi i numerimit deri tani vijon normalisht.


Elbasan, kryeson Qazim Sejdini
Ne Bashkine e Elbasanit kryeson kandidati i Aleances per te Ardhmen, Qazim Sejdini, me nje diference prej 1 810 vota me shume se kandidati rival Durim Hushi. Nderkohe, nje kuti votimi, ajo me numer 2308, eshte shpallur e pavlefshme nga komisioni.


Bashkia Gramshi
Kryeson kandidati socialist Dritan Bici me 1859 vota perkundrejt te Kastriot Zere te PD-se me 1054 vota. Mbeten per tu numeruar.

Peqin, fiton kandidati i djathte
Ne Peqin eshte shpallur fitues kandidati i Aleances per Qytetarin, i cili do te drejtoje ne mandatin e tij te dyte./shekulli.com.al
Edit
Condividi: facebook twitter linkedin myspace technorati yahoo google reddit wikio okno del.icio.us Digg Segnalo
ArchivioArchivio CercaCerca InviaInvia StampaStampa PDFPDF RSSRSS Letture 16449, stampe 83 ©
Precedente
Bankat Shqiptare - Udhėzimi si sigurohen paratė e shqiptarėve