Original news    English    Italian    Albanian   

Menyrat se si te gjeni nje ide te mire per biznes
Autor Roni - ven 18 mar 2011 16:09

Keta jane disa nga keshillat me te mira se si te zbuloni nje ide te sukseshme.

1. Nuk duhet patjeter te jete ideja juaj personale: Ky eshte nje mit qe te gjithe sipermarresit jane te mire ne gjeneruar ide te shkelqyer. Jo - ata jane te shkelqyer per te bere gjera te ndodhin. Mos te jeni shume krenar per te pare njerezit e tjere dhe biznesin e tyre per tu frymezuar. Ne qofte se jeni nje person i afte per te 'shitur' dhe jo per te gjetur ide, ndoshta duhet marre parasysh bashkepunimi me nje kerkues shkencor i cili ka nje ide te shkelqyer.

Nje nder bizneset me te suksesshem te Richard Branson ka qene kompania e e tij e avioneve,por ajo ska qene ideja e tij, nuk e ka zbuluar ai. Dikush tjeter iu afrua atij me plane konkrete. Gjenia e Richard ishte ta bente ate te ndodhe, ti bente keta plane dicka qe funksiononte konkretisht.

2. Filloni me ate qe dini : Te jeni i sinqerte, shanset qe ju te dilni me nje ide te re qe njerezit e duan dhe askush nuk ka menduar me pare ne nje industri dhe qe ju nuk dini asgje rreth saj, shanset jane te pakta - per te thene aspak. Shikoni nje ndermarrje kapitaliste. Ata jane njerez shume te lumtur mbeshtesi njerez qe e njohin nje industri brenda dhe jashte, tendencat, per konsumatoret, problemet, dhe te cilet vene nje fokus mbi ate biznes te cilin ata mund ta dominojne.

3. Mos shkoni vetem per nje biznes qe jupelqen : njerez te panumert te vendosin per te drejtuar nje restorant, sepse ata pelqejne te hane gjithmone ne restorante, ose per te prodhuar nje reviste, sepse ata pelqejne leximin e tyre. Menyre me e shpejte per ndertuar si business nje hobi eshte : ta beni ate jeten tuaj. Ne vend te kesaj, duhet te keni parasysh qe gezimi i drejtimit te nje biznesi te suksesshem shpesh here do t'ju jape kenaqesine me te madhe, edhe ne qofte se ajo eshte nje industri qe ju nuk do ta kishit menduar e pare e si te kenaqshme.

4. Kini kujdes nga bizneset ne mode. 'Ne qofte se ju mund te shihni bishtin e anijes, kjo do thote qe ajo ka lene tashme portin'. Per shembull : sot,pothuajse kushdo mund te krijoj nje biznes 'te hap nje klub/dyqan'. Ne qofte se ju do te ndjeke nje mode, sigurohuni qe ju mund te ofroni dika te ndryshme. Me te mire nga te gjitha. Perpiquni te zbuloni cila do jete moda me pas, cili do jete trendi i te ardhmes perpara se te vije dhe te jete ne valen e pare.

5. Te shikoni gjithande: te keni nje pamje te pergjithshme. Hidhni rrjetat gjithandej kur kerkoni per ide te reja. Shikoni jashte shtetit per idete, te lexojne libra mbi kete teme, lexoni raportet e kerkimeve mbi trendet demografike te ardhmen. Degjoni nga shume afer konsumatoret tuaj .

6. Shikoni per ndryshime . Periudhat e ndryshimit janeme te pershtatshmet, gjate secilave mund te behen shume para. Kjo mund te jete kur ka legjislacion te ri ne nje industri, ndryshim ne zakonet e blerjeve te konsumatorit, Hapjen e nje industrie apo e nje teknologji te re.

7. Nje boshllek ne treg, por a ka nje treg ne ate boshllek? : Eshte e lehte te kuptosh rendesine dhe ti kushtosh pasion faktit per zbulimin e nje boshlleku ne treg. Por nje pyetje me e rendesishme eshte nese ka nje te para te mjaftueshme ne kete boshllek/treg qe mund te zbuloni. Nje firme qe merrej me shperndarjen e materialeve kishte vendosur te bente sherndarjet ne kohe rekord, kete e kishte pare te ndodhte ne USA dhe koshte vendosur ta bente ne UK pasi aty kishte zbuluar nje boshllek, sepse nuk kishte nje firme tjeter qe bente nje gje te tille. Ishte e vertet qe dergimet i benin ne pak kohe, por per te derguar materiale qe kushtonin fare pak 1-2 kostoja e dergeses ishte 2.5 pra me e larte se vlera e madhit!! Prandaj duhet kuptuar nese vertet ne ate hapsire tregu qe mund te zbuloni, ja vlen dhe duhet kuptuar nese ka treg per biznesin tuaj.

8. Konkurrenca eshte miku juaj. Nje gabim shume i shpeshte eshte qe te shikojme per nje biznes ku nuk ka konkurrence ose ka fare pak. Te jeni sa me te lire dhe te merrni ju gjithe fare ofron tregu mund te jete nje arsye shume te mire pse kjo eshte keshtu. Do ishte shume me mire qe te shkoni ne nje sektor te biznesit ku ka shume konkurrence , por duhet te beni dicka te mahnitshme dhe te re qe te mund te konkurroni sa me fort. Vetem duke u perballuar me konkurrentet tuaj mund te kuptoni vertet sa te zotet jeni ne bzinesin tuaj!

9. Merrni si baze nje biznes ekzistues. Ju nuk kani nevoj gjithmone te shpikni nje proces pune per nje biznes te ri. Nganjehere duke marre nje biznes ekzistues dhe vendos ate ne funkion per biznesin tuaj, duke e pershtatur nevojave dhe menyres tuaj te punes, mund te siguroni nje sukses te njejte sikur ta shpiknit nga fillimi, madje rrezultatet e nje procesi qe eshte tashme ne funksion nga nje biznes tjeter, jane me te sigurte dhe me pak te kushtueshem ne kohe dhe te holla.

(burimi : Caspian Woods : how to build your brilliant business from scratch)
Edit
Condividi: facebook twitter linkedin myspace technorati yahoo google reddit wikio okno del.icio.us Digg Segnalo
ArchivioArchivio CercaCerca InviaInvia StampaStampa PDFPDF RSSRSS Letture 62428, stampe 112 ©
Precedente
Biznes Plan - Si te shkruash nje Biznes Plan