Original news    English    Italian    Albanian   

Krijimi i nje biznesi te suksesshem
Autor Roni - gio 24 mar 2011 11:47

Te beni nje biznes vete mund te jete ndjellese dhe mund te sjelle perfitime te mira ne te njejten kohe, por njkohesisht mund te jete e lodheshme--sidomos nese jeni duke kerkuar per nje ide te mire.

Te gjeni nje ide te mire per biznes dhe ti kushtoheni asaj mund te kerkoje kohe. Perpara se te beni ndonje hap te nxituar percaktoni mire se cdoni te beni, sa para do te investoni dhe njekohesisht a ju kenaq kjo gje apo jo.

Beni ate qe keni pasion
Te filloni nje biznes duke bere ate cka keni pasion mund te duket e lehte. Nese ju pelqejne kafshet nuk eshte e thene qe nuk mund te hapni nje dyqan kafshesh. Sigurisht qe mundeni. Konsideroni qe pasionin tuaj mund ta ktheni njekohesisht ne fushen tuaj te ekspertizes--qofte te stervisni qente ose te zbukuroni torta. Beni kurse ose behuni student ne nje biznes qe ju interson per te perfituar dijet e nevojeshme.
Kerkoni nje treg te "ngrohte"
Cdo fushe ka tregjet e saj. Duhet qe para se te hapni nje biznes te studioni nje here nje treg te caktuar. Nese keni ineters te hapni nje biznes duhet fillimisht te dini se cfare dokumentacioni ju nevojitet, keshtu qe nese doni te hapni nje klinike duhet fillimisht te merrni nje license.
Zgjidhni nje problem
Mbani nje bllok shenimesh qe te shnoni cdo problem qe ju shfaqet gjate punes. Nese keni nje problem dhe mendoni qe "do te ishte shume me lehte nese kjo nuk do te ndodhte" atehere kete problem shenojeni qe me pas te keni mundesine te gjeni menyren per ta zgjidhur. Beni kerkimin, qifte edhe online dhe shihni nese keni gjetur zgjidhjen. Mund te kuptoni se keshtu i keni dhene me shume mundesi biznesit tuaj.
Permbushni nje nevoje
Bizneset qe perfshijne sherbimet jane shume te suksesshme sidomos nese ju ofroni nje sherbim qe nuk e ofron askush tjeter ne treg. Ndoshta ju mund te keni degjuar nenat ne park te ankohen per mungesen e nje kopeshti ne zonen e tyre. Ose ndoshta pronare te ndryshem kafshesh kane nevoje per nje vend ku te lene kafshet e tyre ne kohen qe nuk jane ne shtepi. ndoshta me te moshuarit ne zonen tuaj mund te kene nevoje per nje shoqerues per te bere pazarin ekeshtu me rradhe. Pra hidhini nje sy lagjes ose qytetit tuaj dhe shihni se cilat nevoja mund te plotesoni duke ofruar nje sherbim ne biznesin tuaj te ri.
Beni kerkime per kete biznes
Pasi te keni zgjedhur fushen ku do te operoni, duhjet te beni nje kerkim te detajuar se si mund te nisni kete biznes ne praktike. Shkoni ne biblioteke ose ne futuni online dhe shikoni artikuj ose libra lidhur me biznesin qe keni perzgjedhur ju. Gjeni se cfare ju duhet te beni ose te blini per te hapur biznesin tuaj. Konsultohuni ne zyren e bashkise per te gjetur se cfare dokumentesh ligjore ju nevojiten per te "hapur dyert". Pasi te siguroni financimet dhe hapat qe do te ndiqni, do te jeni te gatshem per te vazhduar.

Kur keni nje ide per te hapur nje biznes te vogel nje nga pengesate me te medha nder te cilat mund te hasni eshte financimi. Nese keni nevoje per para per te filluar biznesin tuaj, ka shume programe qe mund tju ndihmojne per kete qellim.

Funksioni
1. Te gjeni para per biznesin tuaj mund tju lejoje te beni shume hapa perpara. Per shembull mund tu duhet te merrni para borxh ne menyre qe te blini nje cope toke per te zgjeruar biznesin tuaj. Njekohesisht mund tu duhen para per rrogat dhe per te blere pajisje. Mund te doni qe te investoni ne blerjen e nje produkti dhe me pas ta shisni ate produkt.
Llojet
2. Mund te merrni para hua nga disa burime te ndryshme. Nje nder menyrat me te zakoneshme per te financuar nje biznes te ri eshte te financimi nepermjet kredise nga bankat. Gjithashtu mund te merrni para hua nga ndonje investitor privat ose nga miqte dhe familjaret tuaj. Ju mund ti merrni keto para edhe me kredi personale.
Plani i Biznesnit
3. Perpara se te filloni te kerkoni para nga cdo burim i mundshem, perpiloni nje plan te detajuar biznesi. Ky eshte nje dokument qe nenvijezon qellimin e nje biznesi dhe se cfare pretendoni te arrini me kete biznes. Duke krijuar nje plan biznesi, eshte e rendesishme qe te jeni sa me shume realist. Investitoret do te duan te shohin se ju e keni menduar mire kete biznes perpara se te behen pjese e ketij projekti me parate e tyre.
Konsiderata
4. Nese nuk arrini te merrni para hua me ndonje nga metodat tradicionale, mund ti siguroni parate qe ju nevojiten nepermjet formave te ndryshme te financimit. Per shembull, disa pronare biznesesh marrin kredi me interesa shume te larta per te marre hua parate qe ju nevojiten sa me shpejte. Nese vendosni te merrni kredi te ketilla mendojeni mire se cfare kostosh do te kete jo mbi jeten dhe biznesin tuaj perpara se te ndermerrni ndonje veprim.
Edit
Condividi: facebook twitter linkedin myspace technorati yahoo google reddit wikio okno del.icio.us Digg Segnalo
ArchivioArchivio CercaCerca InviaInvia StampaStampa PDFPDF RSSRSS Letture 44033, stampe 101 ©
Precedente
N bregdetin e Durrsit zbulohen rreth 4.2 miliard metr/kub gaz