Original news    English    Italian    Albanian   

10 menyra per te gjetur biznesin qe keni enderruar
Autor Roni - gio 24 mar 2011 11:53

Idete e medha te biznesit jane rrotull jush. Duhet vetem tu hapesh deren mundesive dhe se shpejti do tia dilni mbane. Per te nisur kerkimin e kesaj ideje te madhe, filloni me burimet e meposhtme.
1. Fillo me familjen
Nderhyrja e familjes ne idete e medha te biznesit mund te mos duket si nje hap i qarte ne fillim. Sigurisht, sapo ta zhvilloni idene tuaj ju do te kerkoni ndihmen e tyre ne para, por sa mund te te ndihmoje nje baba i vjeter ne moshe apo nje kusheri. Per fat te keq, shume njerez kembengulin per te ngritur nje biznes vete pa ndonje ndihme nga familja. Kjo eshte marrezi.
2. Kerkoni ndihme nga shoket tuaj
Shembulli i kompanise se kompiuterave Apple eshte nje nga te shumtet ne literaturen ekonomike. Po te mos ishte shoku i Steve Jobs, Steve Wozniak, sot nuk do te ekzistonin kompjuterat Apple pasi Jobs nuk dinte asgje per kompjuterat. Wozniak, nga ana tjeter, ishte gjeni kompjuterash dhe qe krijoi Apple-in e pare. Jobs kishte aftesi per ide te famshme biznesi dhe vezhgoi mundesite e tregut per zhvillimin e nje lloji te ri kompjuteri. Leksioni me i rendesishem eshte qe te jesh i vemendshem gjate gjithe kohes ne menyre te tille qe te rifitosh idete e mira kur ndeshesh me to. eshte me mire mund te fitosh para duke vjedhur idete e nje tjetri sesa te mundohesh te krijosh idete e tua.
3. Studio me vemendje gjithe gjerat qe te shqetesojne
Mund te mos duket shume e thelle, vendi qe ne jetojme eshte pjellor per ide mjaft te mira biznesi.
4. Permbush deshirat e tua
Me qindra njerez te zgjuar i kane kthyer hobet e tyre ne biznese te suksesshme. Heret ne vitet 1970, Zagats ishte nje korporate avokatesh qe kishin pasion darkat neper restorante te shtrenjta. Per argetim ata krijuan nje gazete ku kerkonin nga miqte e tyre te renditnin sipas nje kategorie te caktuar restorantet me te njohura. do vit u grumbulluan gjithnje e me shume restorante te reja dhe gradualisht u be nje biznes kaq i shtrenjte dhe i kerkuar, saqe iftet e reja jepnin para qe kjo te mund te lehtesonte ca shpenzimet dhe kohen e tyre. Kur ben dika qe ti me te vertete e deshiron, nuk mund ta quash asnjehere pune.
5. Udheto
Udhetimi ne vende te ndryshme te hap syte drejt nje bolleku mundesish per ide te reja per te krijuar biznesin tuaj.
6. Ji gjithmone vigjilent
Kur veren dika qe te terheq vemendjen, pyet veten: fare ka kjo situate qe mua me duket e veante? Pastaj perqendroje vemendjen per tu pershtatur me idene e re. Procesi i minimizimit te idese shpesh pjell tregje te favorshme.
7. Analizo hilet e vjetra dhe pastaj nderto dika te re, me te mire
Ne qofte se produkti ekzistues nuk permbush standardet e tua, krijo nje me te mire. Vetem mendoni.
8. Beni reklame te produktit ne rruge
Nuk ka vend me te mire se rruga per te reklamuar nje produkt. Kultura e rruges shpiku hip-hop-in, punk-un dhe lloje te tjera muzike qe jane shume ne mode dhe te cilat shume shpejt u kthyen ne biznes fitim prures. Shpesh ide te medha mund te gjenden thjesht duke shfletuar kalimthi ndodhite e nje qyteti te vogel.
9. Fli dhe enderro
Shume njerez nuk i marrin per baze enderrat e tyre dhe disa te tjere as qe i mbajne mend fare ato. Por ne disa raste ia vlen tua vesh veshin ketyre mesazheve te brendshme, pavaresisht se ato mund te jene te uditshme apo larg realitetit. Asnjehere nuk i dihet, mundet qe ne keto endrra te gjesh pikenisjen e nje ideje interesante. Pjesa me e veshtire eshte qe te kercesh nga krevati ne mes te nates dhe te mbash shenim keto ide te famshme para se te vije mengjesi dhe ti kesh harruar.
10. Kerko web-in
Kerkimi i web-it eshte nje menyre argetuese per te gjetur ide interesante per te krijuar nje biznes te ri. Praktikisht do mjet kerkues permban seksionin ku shkruhet fare eshte risi? ose fare eshte suprizuese?, ku radhiten prirjet e reja, gjerat terheqese dhe faqe web-i argetuese. Beje si zakon qe do dite te kerkosh faqe te reja web-i. Mund tju zgjoje ne koke ide qe me pare nuk i keni menduar.
Edit
Condividi: facebook twitter linkedin myspace technorati yahoo google reddit wikio okno del.icio.us Digg Segnalo
ArchivioArchivio CercaCerca InviaInvia StampaStampa PDFPDF RSSRSS Letture 42531, stampe 110 ©
Precedente
Krijimi i nje biznesi te suksesshem